Zarządzanie migracjami
Zarządzanie Migracjami to nowość na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.
Opis
Studia podyplomowe „Zarządzanie migracjami” – jedyny taki program w Polsce. Partnerzy: Urząd do Spraw Cudzoziemców i International Rescue Committee (IRC).
Urząd do Spraw Cudzoziemców to instytucja państwowa odpowiedzialna za sprawy związane z legalizacją pobytu cudzoziemców, udzielaniem ochrony międzynarodowej (np. statusu uchodźcy) oraz prowadzeniem ośrodków dla cudzoziemców. Szef MSWiA pełni nadzór nad działaniami UdSC i ustala ogólną politykę państwa dotyczącą migracji, azylu, ochrony granic itp.
International Rescue Committee (IRC) to organizacja, która została założona z inicjatywy Alberta Einsteina, obecnie jest to jedna z największych i najbardziej wpływowych organizacji humanitarnych na świecie, niosącą pomoc ofiarom wojen, prześladowań i kryzysów humanitarnych.
Rekrutacja trwa od 1 lipca br. do 20 września br. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń do wypełnienia limitu.
Dla kogo?
Dla kogo?
Program jest adresowany między innymi do:
- urzędników administracji rządowej i samorządowej (w tym pracowników Wydziałów Spraw Cudzoziemców),
- funkcjonariuszy służb granicznych i bezpieczeństwa,
- pracowników organizacji pozarządowych (NGO),
- nauczycieli i edukatorów,
- prawników i doradców prawnych,
- pracowników socjalnych i służby zdrowia,
- menedżerów i specjalistów HR,
- pracodawców zatrudniających cudzoziemców,
- oraz wszystkich, którzy zawodowo lub społecznie angażują się w procesy migracyjne i integracyjne.
Dlaczego warto?
Dlaczego warto?
Otwarcie studiów podyplomowych „Zarządzanie Migracjami” odpowiada na istotne potrzeby rynku pracy oraz wyzwania polityk publicznych w Polsce i Unii Europejskiej. Program tych studiów został opracowany we współpracy z praktykami – przedstawicielami Urzędu do Spraw Cudzoziemców, International Rescue Committee oraz innymi partnerami instytucjonalnymi – i integruje wiedzę z zakresu prawa migracyjnego, integracji cudzoziemców, dyplomacji migracyjnej, zarządzania kryzysami migracyjnymi, a także polityki społecznej i pracy socjalnej. Tak szeroki i praktyczny zakres kształcenia pozwala na kształtowanie interdyscyplinarnych kompetencji i kwalifikacji, które są niezbędne do skutecznego działania w środowisku wielokulturowym i dynamicznie zmieniającym się świecie.
Studia podyplomowe „Zarządzanie Migracjami” oferują unikalny program oparty na wiedzy eksperckiej, przykładach z praktyki i ścisłej współpracy z instytucjami kluczowymi dla polityki migracyjnej w Polsce i Europie. Program studiów obejmuje m.in. zagadnienia wielopoziomowego zarządzania migracjami, polityk integracyjnych, migracji przymusowej, zarządzania kryzysowego, a także praktyczne warsztaty w urzędach wojewódzkich i ośrodkach dla uchodźców.
Dzięki patronatowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz International Rescue Committee, studia gwarantują wysoki poziom merytoryczny, dostęp do aktualnej wiedzy, możliwość wymiany doświadczeń z praktykami oraz rozwój sieci współpracy międzyinstytucjonalnej. Absolwenci kierunku będą przygotowani do pracy w administracji publicznej, organizacjach międzynarodowych, sektorze NGO oraz instytucjach badawczo-analitycznych.
Absolwent studiów podyplomowych „Zarządzanie Migracjami” to wysoko wykwalifikowany specjalista przygotowany do pracy w administracji publicznej, organizacjach pozarządowych, instytucjach międzynarodowych oraz sektorze prywatnym. Posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu prawa migracyjnego, polityki integracyjnej, zarządzania kryzysowego i pracy z osobami z doświadczeniem migracji. Umie analizować dane migracyjne, oceniać skuteczność polityk publicznych, współpracować z instytucjami i podejmować działania na rzecz integracji cudzoziemców, z poszanowaniem zasad etyki i praw człowieka.
Studia podyplomowe Zarządzanie Migracjami to gwarancja zdobycia umiejętności przyszłości na międzynarodowym i krajowym rynku pracy.
Program
Program i organizacja studiów
Czas trwania: 2 semestry (170 godzin dydaktycznych)
Forma: stacjonarna, networkingowa
Punkty ECTS: 36
Zakończenie: obecność minimum 80%, projekty etapowe, projekt końcowy.
Program:
- Sesja integracyjna
- Zarządzanie migracjami. Pojęcia, aktorzy, rys historyczny, aktualne trendy i wyzwania
- Społeczności imigranckie w Polsce
- Czy Polska prowadzi politykę migracyjną?
- Pakt migracyjny UE
- Polityki migracyjne wybranych państw europejskich. Case studies.
- Polityka migracyjna USA
- Migration diplomacy
- Immigration Advocacy
- Wielopoziomowe zarządzanie migracjami: państwo, region, miasto
- Zarządzanie migracjami z perspektywy Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców
- Zintegrowane zarządzanie granicami UE – Frontex
- Straż Graniczna – wizyta studyjna
- Prowadzenie postępowań przez Wydział Spraw Cudzoziemców
- Wyjazd studyjny do instytucji działających w obszarze migracji (Warszawa)
- Polityka azylowa i procedury uchodźcze – wyjazd studyjny
- Indywidualne Programy Integracji (IPI)
- Praca socjalna z osobami z doświadczeniem migracji
- Polityka integracji lokalnej – Lublin, Baobab
- Kultura klientocentryczna
- Negocjacje i mediacje kulturowe
- Dzieci cudzoziemskie w systemie ochrony
- Rynek pracy i PUP
- Modelowanie procesów i dokumentów
- Pracodawcy i agencje zatrudnienia
- Wpływ migracji na gospodarkę globalną i lokalną
- Zarządzanie kryzysami migracyjnymi – wizyta studyjna w Urzędzie Wojewódzkim
- Podejście multi-agency (handel ludźmi)
- Komunikowanie migracji – warsztaty medialne
- Safeguarding w pracy z migrantami
- Badania i dane w sektorze humanitarnym
- Monitoring, evaluation, accountability, and learning (MEAL)
Atuty programu – Kompetencje Przyszłości:
- Partnerstwo z Urzędem do Spraw Cudzoziemców, udział praktyków z administracji centralnej.
- Współpraca z International Rescue Committee, wgląd w globalne standardy.
- Zajęcia prowadzone przez ekspertów.
- Wizyty studyjne i warsztaty praktyczne.
- Networking z profesjonalistami z sektora publicznego, NGO i biznesu.
Terminy zjazdów
Zajęcia są realizowane stacjoranie, w soboty oraz niedziele w godz. 9.00-16.00.
Terminy zjazdów zostaną podane wkrótce.
Kadra
Kadra
Dr Klaudia Gołębiowska
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, specjalność: polityka imigracyjna. Wykładowczyni na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych na UAM, stypendystka programu Erasmus na Doğuş University w Stambule. Członkini Interdyscyplinarnego Laboratorium Nauk Behawioralnych w Bezpieczeństwie. Zainteresowania naukowe obejmują polityki migracyjne, integrację imigrantów, komunikację międzykulturową oraz przemiany społeczno-polityczne na Bliskim Wschodzie. Autorka publikacji i ekspertyz dotyczących kryzysu migracyjnego w UE oraz lokalnych polityk integracyjnych. Kierowniczka grantu NCN Miniatura 7 nt. interakcji z przemytnikami na granicy polsko-białoruskiej. Koordynatorka projektów edukacyjnych i społecznych, m.in. „Poza (B)ramką” na rzecz małoletnich uchodźców w Katanii oraz inicjatywy w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Autorka monografii o polityce integracji w Polsce oraz licznych publikacji na temat migracji. Prelegentka i trenerka kompetencji miękkich dla młodzieży i młodzieżowych rad. Wykładała m.in. w szkołach średnich, podczas szkoleń otwartych i w ramach programu 3. Misja UAM.
Recenzentka Fulbrighta oraz czasopisma Journal of Multilingual Theories and Practices (Springer/Nature). Odbyła staż dydaktyczny na Uniwersytecie Sztokholmskim. Promotorka 115 prac dyplomowych oraz promotorka pomocnicza dwóch doktoratów. Posiada certyfikaty z zakresu projektowania edukacji (Design Thinking) oraz zarządzania projektami (PRINCE2® Foundation).
Dr Natalia Szulc
Naukowczyni i praktyczka zajmująca się politykami azylowymi, uchodźstwem i handlem ludźmi. Doktorat uzyskała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a badania prowadziła m.in. na stypendium na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie. W latach 2023–2025 kierowała działem analiz bezpieczeństwa uchodźców w International Rescue Committee (IRC), opracowując jedne z najczęściej czytanych raportów z monitoringu sytuacji uchodźców w Polsce i Ukrainie. Kierowała też monitoringiem w Ukrainie. Współpracowała z UNHCR, IOM, UNICEF, UNFPA i UN Women, Global Protection Cluster oraz z lokalnymi organizacjami pozarządowymi.
Reprezentowała IRC w Ministerstwie Sprawiedliwości podczas przygotowań do Globalnej Konferencji Ministerialnej w Bogocie. Współtworzyła raport SEIS 2024 UNHCR i prezentowała badania m.in. na The Migration Conference, IMISCOE oraz konferencji ONZ i IOM o roli kobiet w nauce i sektorze humanitarnym. Obecnie kieruje globalnym projektem IRC w ramach Programu Excellence, dotyczącym wykorzystania AI przez handlarzy ludźmi i w przeciwdziałaniu problemowi. Autorka publikacji naukowych, w tym w Journal of Human Trafficking i w Sprawach Międzynarodowych.
Prowadziła zajęcia akademickie z zakresu dynamiki konfliktów międzynarodowych i metodologii badań na WNPiD UAM, oraz prowadzenia badań w strefie wojny. Była afiliowana przy Zakładzie Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego.
Dr Grzegorz Grygiel
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej oraz ukończone studia podyplomowe z zakresu samorządu terytorialnego i gospodarki lokalnej na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, odpowiedzialny za koordynację polityki społecznej w Wielkopolsce. Koordynator prac nad Strategią Polityki Społecznej dla Wielkopolski do 2030 roku w której to zdefiniowano zadania z zakresu regionalnej polityki migracyjnej. Przewodniczący konwentu dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej. Członek Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski. Przewodniczący Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej.
Wykładowca związany z Uniwersytetem WSB Merito oraz Uniwersytetem Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, specjalizujący się w politykach publicznych, w tym w polityce społecznej i zdrowotnej. Autor monografii, publikacji i referatów z zakresu polityki społecznej.
Mjr SG Tomasz Baśkiewicz
Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy im. Powstańców Wielkopolskich odpowiedzialny za obszar migracyjny i dochodzeniowo-śledczy. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, strażnik graniczny z przeszło 20-letnim stażem specjalizujący się w kwestiach migracyjnych. Karierę zawodową rozpoczął jako dowódca plutonu w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej, a następnie kontynuował w Placówce Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy na stanowiskach wykonawczych i kierowniczych. Doświadczenie zawodowe obejmuje zwalczanie zjawiska nielegalnej migracji, prowadzenie postępowań powrotowych, współpracę z instytucjami, służbami i urzędami w zakresie zarządzania migracjami na szczeblu lokalnym. W 2020 r. dowodził kontyngentem Straży Granicznej w trakcie policyjnej misji wsparcia na pograniczu Macedonii Północnej i Grecji.
Prof. dr hab. Tomasz Brańka
Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). Studia na kierunku stosunki międzynarodowe realizował na UAM oraz na Södertörn University w Szwecji. Od ponad 10 lat Koordynator Instytucjonalny programu Erasmus+ dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracownik i wykładowca The Baltic University Programme. Ekspert zewnętrzny Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).
Specjalizuje się m.in. w praktycznym zarządzaniu projektami. Absolwent Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył liczne kursy z zakresu zarządzania projektami oraz rozwoju kompetencji dydaktycznych (m.in. PRINCE2®; PM² Methodology; Agile; Master Class in “Sustainability Change Agentry” by ISIS Academy AtKisson). Uczestnik ponad 50 projektów, w większości o charakterze międzynarodowym.
Od wielu lat prowadzi warsztaty z Technik kreatywnego myślenia oraz Technik heurystycznego rozwiązywania konfliktów dla studentów studiów magisterskich, słuchaczy studiów podyplomowych oraz klientów biznesowych. 18-krotnie wyróżniony nagrodą rektorską Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał m.in. w Szwecji, Danii, Islandii, Finlandii, Łotwie, USA, Rosji, Turcji, Hiszpanii, Azerbejdżanie i Tajwanie.
Dr Weronika Dopierała-Kalińska
Weronika Dopierała-Kalińska – doktorka nauk społecznych w dyscyplinie nauki i komunikacji społecznej i mediach, wykładowczyni akademicka. W swojej pracy badawczej i dydaktycznej koncentruje się na zjawiskach związanych z przemianami komunikowania w dobie nowych technologii, językiem inkluzywnym oraz mediami cyfrowymi. Autorka i współautorka projektów badawczych dotyczących m.in. relacji społecznych w przestrzeni mediów społecznościowych, strategii komunikacyjnych w mediach i politykach językowych. Praktyczka z doświadczeniem w promocji i mediach społecznościowych w sektorze publicznym.
Jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. funkcjonowanie mediów w środowisku internetowym, strategie językowe w przestrzeni publicznej i mediach, a także społeczne funkcje feminatywów. Jest autorką i współautorką projektów badawczych i społecznych poświęconych tematyce transformacji języka i komunikacji w Polsce. Współpracowała również przy projektach analizy przekazów medialnych, m.in. oferty programowej głównych nadawców telewizyjnych w Polsce. W obszarze dydaktyki i popularyzacji nauki aktywnie działa na styku badań społecznych i praktyki medialnej, tworząc m.in. Rekomendacje dotyczące języka równości płci na UAM.
Zawodowo związana była z Biurem Prasowym Urzędu Miasta Poznania, gdzie odpowiadała za komunikację miasta w mediach społecznościowych oraz koordynację kampanii społecznych (np. przeciwko przemocy seksualnej). Posiada doświadczenie w zakresie komunikacji instytucjonalnej, promocji oraz produkcji materiałów multimedialnych, m.in. jako specjalistka ds. marketingu i promocji oraz redaktorka czasopisma naukowego Com.press.
Łączy działalność akademicką z praktycznym podejściem do komunikacji – zarówno tej interpersonalnej, jak i instytucjonalnej – rozwijając kompetencje uczestników zajęć w zakresie skutecznego porozumiewania się, rozpoznawania kodów kulturowych, wrażliwości językowej i krytycznej analizy przekazów medialnych.
Sylwetka absolwenta
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów podyplomowych Zarządzanie Migracjami:
- posiada wiedzę prawną, społeczną i kulturową z zakresu migracji i integracji,
- zna systemy zarządzania migracjami na poziomie krajowym, unijnym i międzynarodowym,
- potrafi analizować, tworzyć i wdrażać polityki migracyjne,
- jest przygotowany do pracy w zespołach interdyscyplinarnych oraz międzynarodowym środowisku,
- uzyskuje kwalifikacje cenione przez administrację publiczną, instytucje unijne, organizacje międzynarodowe (UNHCR, Frontex, IOM), think tanki i sektor prywatny.
Opłaty
Opłaty
Koszt studiów: 8 000 zł za dwa semestry
Trzy możliwości opłacenia studiów:
- w całości
- w dwóch ratach po 4000 PLN
- w 8 ratach po 1000 PLN
Każdy ze słuchaczy otrzyma indywidualne konto oraz hasło do systemu USOS (Uczelniany System Obsługi Studenta), które zostanie przekazane na spotkaniu inauguracyjnym. Wyniki osiągane przez słuchaczy będę potwierdzane w elektronicznym indeksie, co usprawni proces wystawiania ocen przez prowadzących i wyeliminuje uciążliwości związane z obsługą indeksów papierowych.
Rekrutacja
Rekrutacja
- Słuchaczami Podyplomowych Studiów Zarządzania Migracjami mogą zostać osoby posiadające dyplom ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich.
- Mając na względzie praktyczny charakter studiów liczebność grupy została ograniczona.
- O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń do wypełnienia limitu miejsc.
- Rekrutacja trwa od 1 lipca br. do 20 września br.
- Rekrutacja odbywa się za pośrednictwem Internetowego Systemu Rekrutacji.
Kontakt
Kontakt
Sekretarz Studiów Podyplomowych Zarządzanie Migracjami:
inż. Marta Przyborska
WNPiD, pok. 48
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5, 61-614 Poznań
e-mail: marta.przyborska@amu.edu.pl
tel: 61 829 6514
Kierownik Studiów Podyplomowych Zarządzanie Migracjami:
Dr Klaudia Gołębiowska
e-mail: klaudia.golebiowska@amu.edu.pl
Prof. dr hab. Adam Szymaniak
adam.szymaniak@amu.edu.pl